Informacje na temat wakacji


Nawigacja: Wakacje na Wsi | Kontakt

   Najpopularniejszy obecnie profil wyjazdu na wakacje to wyjazd zagraniczny do dalekiego kraju Europy, Afryki czy też jakiegokolwiek innego odległego zakątku świata. Polacy kochają zwiedzanie, opalanie oraz kąpanie w ciepłych morzach i oceanach, czyli wszystko to, czego nie może nam zapewnić nasze Morze Bałtyckie. Dlatego też bardzo chętnie odwiedzamy egzotyczne kraje świata, a samo podróżowanie stało się bardzo popularne - podróżują już miliony Polaków. Obecnie zdecydowana większość osób w wieku około 30 lat, szczególnie pochodząca z miast, ma na swoim koncie co najmniej kilka wyjazdów zagranicznych. Nasze ulubione kierunki to kraje afrykańskie - Egipt i Tunezja, a także kraje Europy, takie jak Grecja, Hiszpania czy też Włochy. Każde z nich ma swój urok oraz ciekawe miejsca warte zobaczenia, dlatego też corocznie przybywa tam wielu Polaków. Trendy się jednak odwracają - obecnie podróżnicy, którzy w swoim życiu zdążyli zobaczyć już niemalże wszystko, szukają nowych miejsc, które wcześniej by im nie przyszły nawet na myśl. Podróżujący mają już dosyć przepełnionych hoteli, drogich kurortów oraz męczących wakacji. Chcą naprawdę odpocząć, zobaczyć coś zupełnie nowego. Z pomocą przychodzi im wieś oraz agroturystyka - z roku na rok dynamicznie wzrasta moda na spędzanie wakacji w gospodarstwach wiejskich. Dla wielu "mieszczuchów", na pierwszy rzut oka, wydaje się, że to absolutnie żadna przyjemność, ale tylko ci, którzy mieli już z tym styczność mogą realnie ocenić, czy im to przypadło do gustu, czy też zupełnie nie. Wszystko uzależnione jest od ludzkiego charakteru i upodobań.

   Wypoczynek na wsi jest zupełnie inny od zagranicznych wojaży. Kto miał przez dłuższa czas styczność z wsią zdaje sobie sprawę na jak odmienny rodzaj wypoczynku się decyduje. Przede wszystkim zacznijmy od tego, że w małych miejscowościach brakuje podstawowych udogodnień cywilizacyjnych. Nie znajdziecie tam marketów, sklepów wielkopowierzchniowych, barów czy dyskotek. Możecie mieć problem z dostaniem się na pocztę czy też znalezieniem aparatu telefonicznego. Takie są niestety uroki wsi. Wciąż w wielu miejscach nie ma kanalizacji oraz napotkacie tam na problemy z ciepłą wodą. Wieś to również zwierzęta, których nigdy nie zobaczycie w mieście. Żyją one w specjalnie ku temu przygotowanych zagrodach, mają choćby w niewielkim stopniu zbliżone środowisko naturalne. Zwierzęta mogą czuć się nieco skrępowane, gdyż są wciąż obserwowane przez wścibskich turystów. Wielu hodowców zaprezentuje nam naprawdę bardzo ciekawe okazy. Możecie zobaczyć jak rośnie kura, jak się rodzą zwierzęta, jak również pomóc przy ich obejściu. Właśnie w takich momentach docenia się rolników, którzy na te zwierzęta, z których większość spożywana jest na stołach wielu Polaków, poświęca wiele lat swojego życia, a wynagrodzenie otrzymuje stosunkowo niewielkie. Możecie również udać się na pola i zobaczyć jak rosną warzywa. Z reguły rolnicy posiadają także folie lub szklarnie. Życie na wsi nie jest łatwe, ale rolnicy kochają to, co robią i dzięki temu wciąż możemy podziwiać ich pracę i naturalne warunki, w których mieszkają.

   Dzięki ludzkiej przedsiębiorczości i chęci zarobienia dodatkowych pieniędzy - na wsiach zaczęła rozwijać się agroturystyka - forma wypoczynku w warunkach wiejskiej natury. Agroturystyka to wakacje aktywne: oprócz kursów jazdy konnej, wędkarstwa, pływania w pobliskim jeziorze czy rzece, letnicy mogą również pomagać w codziennych pracach, jakie wykonywane są w gospodarstwach wiejskich. Podczas takowego pobytu można nauczyć się m.in. haftowania, szydełkowania, czyli tradycyjnych prac jakie kiedyś były popularne na wsi. Można uczestniczyć też w przygotowywaniu potraw regionalnych, pieczeniu chleba, wyrobu serów oraz wędlin, jak również w obrzędach ludowych. Aby gospodarstwo rolne mogło przyjmować gości musi mieć możliwość serwowania posiłków. Goście mogą je również przygotowywać wspólnie z gospodarzami. Spędzania wolnego czasu na wsi nie jest dla wszystkich. Jeśli nie lubisz natury, braku miejskiego zgiełku, łatwego dostępu do pubu, dyskoteki czy galerii handlowej - ten typ wakacji nie jest dla Ciebie. Agroturystyka w Polsce rozwija się stosunkowo od niedawna, ale grono zainteresowanych tym sposobem wypoczynku powiększa się z roku na rok. W Polsce wciąż istnieje niewielka liczba ośrodków, które zapewniają agroturystykę na najwyższym poziomie.

   Nocleg w kwaterach agroturystycznych na Mazurach to koszt około 30 zł. Za taką cenę noclegu uzyskujmy już lokum na prawdę na dobrym poziomie. Wyżywienie jest dodatkowo płatne - istnieje też możliwość wykupienia wyżywienia pełnego (full board). Ciekawymi atrakcjami, jakie organizowane są przez właścicieli gospodarstw agroturystycznych, są spływy kajakowe czy też piesze wycieczki po najatrakcyjniejszych miejscach w okolicy. Dokonując wyboru miejsca, w którym mamy zamiar wypoczywać, należy brać pod uwagę zasięg telefonii komórkowej - gdyż nie wszędzie jest on dostępny. Z pewnością jednak większość z nas poszukiwać będzie miejsc, w których możliwie jak najmniej rzeczy będzie nam przeszkadzało - w tym dzwoniące telefony komórkowe. Bardzo często ośrodki agroturystyczne położone są w atrakcyjnych miejscach nad rzeką, jeziorem czy też stawem, po którym można pływać rowerem wodnym. Jest to nie lada atrakcja dla każdego turysty. Zawsze w pobliżu domków znaleźć można lasy i jeśli wybieramy się tam w sezonie, kiedy rosną grzyby, to każdy dzień możemy umilać sobie na spacerach po lesie i zbieraniu grzybów. Na co dzień nie każdy ma taką możliwość, dlatego może sprawić nam to wiele radości, a przecież dla każdego mieszkańca wsi jest to naturalne. Pokoje, jakie są wynajmowane w gospodarstwach agroturystycznych, składają się z kilku pomieszczeń, wraz z łazienkami i w pełni wyposażoną kuchnią. Zdecydowanie najwięcej dobrych kwater tego typu znaleźć można na obszarze Mazur oraz w górach, a pojedyncze gospodarstwa wiejskie przyjmujące turystów porozrzucane są również na obszarze całego kraju.

Jan Kochanowski na temat wsi:

“Wsi spokojna, wsi wesoła,

Który głos twej chwale zdoła?

Kto twe wczasy, kto pożytki może wspomnieć za raz wszytki?

Menu

Strona Główna

Wakacje na Wsi

Polecane Strony

Kontakt

Reklama